Günsan Kargo
Numune

Üçlü Priz Modelleri

Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Anahtarlı Priz 3m

54,08TL 67,60TL

-20%

Grup Priz Ve Aksesuarlar Visage Grup Priz modelleri arasında Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Anahtarlı Priz 3m Online Günsan’da!..

Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Anahtarlı Priz 5m

69,68TL 87,10TL

-20%

Grup Priz Ve Aksesuarlar Visage Grup Priz modelleri arasında Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Anahtarlı Priz 5m Online Günsan’da!..

Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Priz 2m

35,76TL 44,70TL

-20%

Grup Priz Ve Aksesuarlar Visage Grup Priz modelleri arasında Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Priz 2m Online Günsan’da!..

Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Priz 3m

39,84TL 49,80TL

-20%

Grup Priz Ve Aksesuarlar Visage Grup Priz serisi ürünleri içerisinde bulunan Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Priz 3m Günsan kalitesini ayağınıza getiriyor...

Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Priz Klemensli

15,72TL 19,65TL

-20%

Grup Priz Ve Aksesuarlar Visage Grup Priz modelleri arasında Üçlü Çocuk Korumalı Topraklı Priz Klemensli Online Günsan’da!..

Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)

Neden Üçlü Priz Tercih Etmeliyim?

Elektrik prizleri ihtiyacımız olan elektriği şebekeden temin ederek, güvenli bir iletim sağlar. Ancak evlerimizde kullandığımız elektronik alet sayısı artıkça ihtiyacımız olan elektrik prizi sayısı da arttı. Buna bağlı olarak çoklu prizler en yaygın kullanılan modellerden biri oldu.

Üçlü Prizler Güvenli Midir?

Üçlü prizlerin dış gövdeleri elektrik çarpmasından korunmak amaçlı yalıtkan malzemelerden üretilir. Bağlantı noktaları ise ısıdan etkilenmeyen, yanmaz malzemelerden üretilir.

Her ne kadar üretim açısından en üst seviyede güvenilir olarak üretilse de kullanırken üçlü prizlere dikkat edilmesi gerekir. Özellikle çocukların güvenliği açısından prizler yuva altlarına monte edilmeli ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır. Prizlerin içine bir şeyler girmesini veya çocuklar tarafından sokulmasını engellemek için cisimlerin yuvaya girişini engelleyen özel koruma aparatları kullanılmalıdır.

Piyasada anahtarlı ve anahtarsız olmak üzere iki çeşit üçlü priz vardır. Anahtarlı prizlerde elektrik kaynağına bağlı olmalarına rağmen anahtarları kapatıldığı sürece elektrik akımı engellenir.

Üçlü priz modellerinde bulunabilecek üç çeşit vardır; topraksız, topraklı ve UPS. UPS üçlü priz modelleri genellikle bilgisayar gibi hassas cihazlarda kullanılır. Topraklı priz modellerinin topraklamaya ihtiyacı vardır ancak topraksız standart prizlerin topraklamaya ihtiyacı yoktur ve TV gibi elektronik cihazlarda rahatça kullanılabilir.

Piyasada farklı çeşitleri ve uygun fiyatlı seçenekleri rahatça bulunabildiği için üçlü priz modelleri evlerde çok tercih edilen bir modeldir.

Üçlü priz olarak bilinen grup priz günlük hayatı kolaylaştırmak için kullanılan bir araçtır. Bulunan ortamlarda priz sayısının yeterli gelmemesi durumunda priz çoklayıcı görevi gören üçlü priz, ilgili elektronik marketlerde, dijital platformlarda ya da süpermarketlerde bulunmaktadır.

Priz nedir?

Priz, lektrik enerjisi ile çalışan tüm eşya ya da cihazları elektrik şebekesine bağlamaya yarayan kanaldır. Gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan ürünlerin çoğunun elektrik enerjisi ile çalışması priz ihtiyacını arttırmıştır. Kullanım alanının artmasıyla priz ve üçlü priz çeşitleri artmıştır.

Elektrik Priz Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik priz çeşitleri yapıları ve kullanım alanları olarak ikiye ayrılır:

·        Yapıları Bakımından Prizler: Elektrik prizleri yapılarına göre bakıldığında üç gruba ayrılır. Bunlar şu şekildedir:

§ Topraklı Prizler: Toprak iletkeni ile olası elektrik kaçağı ya da devre arızası gibi durumlarını engelleme işlevi olan prizlerdir.

§ Topraksız Prizler: Toprak iletkeni bulunmayan ve bu yüzden risk oluşturabilen prizlerdir.

§ UPS Prizler: İçinde batarya bulunan sabit elektrik akımı veren prizlerdir. Bataryaları sayesinde olası elektrik kesintilerinde belli bir süre enerji aktarımına devam edebilir.

·        Kullanım Yerlerine Göre Prizler: Elektrik prizleri kullanım alanlarının farklılığına göre çeşitlendirilmiştir. Kullanım yerlerine göre prizler üçe ayrılır:

§ Sıva Altı Prizler: Montajı için sıva altı buat kasa gereken, topraklı, topraksız ya da UPS priz olabilen prizlerdir. Sıva altına yerleştirildiğinden dolayı dış kısımda sadece iletken bölüm ve çerçeve görünür.

§ Sıva Üstü Prizler: Tesisat motajında buat kasaya gerek olmayan prizlerdir. Topraklı, topraksız ya da UPS priz olabilen sıva üstü prizlerin tesisatı dış kısımda kalmaktadır.

§ Etanş Prizler: Prizi dışardan gelen toz, su gibi etmenlerden koruyan priz modelleridir.

Üçlü Priz Çeşitleri Nelerdir?

Üçlü prizler kullanılan prizin kalitesini değiştirmeden prizi çoklayan araçlardır. Üçlü priz çeşitleri şunlardır:

·        Priz Sayısına Göre Üçlü Priz: Genel adıyla üçlü priz olarak bilinen grup prizlerin priz sayısı değişkenlik göstermektedir. İkili, üçlü, dörtlü, beşli ya da altılı olarak bulunan üçlü prizler ihtiyaç sayısına göre seçilebilir.

·        Açma Kapama Düğmesine Göre Üçlü Priz: Çok sayıda elektrik prizi olduğu durumlarda açma kapama düğmesi bulunabilir. Fişi prizden çıkarmak yerine açma kapama düğmesiyle gelen akım kontrol edilir.

·        Uzatma Kablosuna Göre Üçlü Priz: Uzatma kablosu olmayan prize takılan üçlü prizler olduğu gibi uzatma kablosu olan visage üçlü prizler de bulunmaktadır. Uzatma kablosu 1 metreden başlayıp 10 metreye kadar çıkabilir. Uzatma kablosunun yetmediği üçlü priz için ayrıca uzatma kablosu alınabilir.