Günsan Kargo
Numune

SİGORTA KUTULARI

7 Delikli Klemens

7,15TL

..

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Sigorta Kutusu Ne İşe Yarar?

Sigorta kutusu; elektrik kablolarının bağlandığı, ev ya da iş yerimizde elektriği kontrol etmemize yarayan bir anahtar görevi görmektedir. Elektrik enerjisinin herhangi bir arıza veya kısa devre sebebiyle yangına yol açabilme tehlikesi göz önünde bulundurulduğunda, sigorta kutularının varlığı büyük bir önem kazanıyor. Bir diğer ismiyle sigorta panoları seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise; yalıtımının güvenli olmasıdır. Sigorta kutularının sıva altı ve sıva üstü olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Sıva işleminden önce duvara monte edilen tür sıva altı, sıva ve boyamanın ardından montajı gerçekleştirilen tür ise sıva üstü sigorta kutusudur.


Hem estetik hem de dayanıklı Günsan Elektrik sigorta kutusu model ve fiyatlarını inceleyerek siz de eviniz veya iş yerinizin ihtiyacına en uygun ürünü seçebilirsiniz.

Sigorta Kutusu Nedir?

Sigorta kutusu, elektrik olan her yerde akımı kontrol etmek için kullanılan şalterdir. Çizilen projeye uygun olarak yüksek akımın iletildiği durumlarda, oluşabilecek arızalar için sigortanın bulunduğu koruyucu nesnedir. Sigorta kutusu, bulunduğu yerdeki insanların sağlığını korumak için alınan bir önlemdir. Sigorta kutusu, elektrik akımının olduğu her bölgede oluşabilecek tehlikelere karşı kullanılmaktadır.

Sigorta, elektrik devresinde geçen akım değeri arttığında elektriği kesen güvenlik önlemidir. Elektrik akımını kontrol edebilmek için kullanılan sigorta tüm konut ve iş yerlerinde bulunmak durumundadır. Yüksek akım geçiminde olabilecek afet ve tehlikelerin önüne geçmek adına elektrik bulunan her yerde sigorta bulunması şarttır. Sigorta, oluşabilecek tehlikelere alınan tedbiri arttırmak adına sigorta kutusu içinde yer alır.

Sigorta Kutusu Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta kutusu, bulunduğu yere ve bağlanma şekline göre çeşitlendirilmiştir. Sigorta kutusu, konulacağı yere inşaat aşamasında veya sonrasında yerleştirilebilir. Konulacağı yerin planına göre yerleştirilen sigorta kutuları şu şekildedir:

·        Sıva Altı Sigorta Kutusu: İnşaat yapım aşamasında duvara oyulan bölgelere alt kısmı dübel ve vida yardımıyla monte edilir. Sonrasında ise kablo giriş - çıkışı ve şalter döşemesi yapılır. Döşemeler tamamlandıktan sonra açıklıklar doldurulur ardından boya ve sıva işleri yapılır. Boyama ve sıvama işlerinden sonra sigorta kutusuna kapak takım işleri yapılır.

·        Sıva Üstü Sigorta Kutusu: İnşaat yapımı sırasında montajı yapılmayan sigorta kutusu boyama ve sıvama işlerinden sonra dübel ve vida yardımı ile yerleştirilir.  

İnşaat yapımında sigorta kutusu yerleştirilmez ise sonrasında yerleştirilmesi gerekir. Elektrik akımı olan her yerde sigorta kutusunun bulunması mecburi olup planında yer alır.

Sigorta Kutusu Ölçüm Belirleme Kriterleri Nelerdir?

Sigorta kutusu ölçüleri, belli kriterler göz önünde bulundurarak belirlenmektedir. Bu kriterler şu şekildedir:

·        Kullanılacak bölgedeki priz sayısı

·        Kullanılacak elektriğin amper miktarı

·        Mekanın özellikleri

Bu kriterlere dikkat edilerek olası yangın, elektrik kesintisi ya da devra arızası gibi durumların önüne geçilir. Bu kriterlere göre sigorta kutusunun ölçümleri belirlenir ve projeye belirlenen ölçüde dahil olur. Uygun ölçüde yapılan sigorta kutusu, olası tehlikede can ve mal kaybını azaltmak amacı ile kullanılır.