Günsan Kargo
Numune

Kaçak Akım Rölesi Modelleri

Eqona Pratik Telefon Tutucu Çerçeve, Krem

6,96TL 8,70TL

-20%

Çerçeveler Eqona Pratik Krem serisi ürünleri içerisinde bulunan Eqona Pratik Telefon Tutucu Çerçeve, Krem Günsan kalitesini ayağınıza getiriyor...

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Kaçak Akım Rölesi Modelleri & Fiyatları

Kaçak Akım Rölesi veya diğer adıyla Fark Rölesi; iletkenler arasındaki dengesizliklerde devreyi açan anahtardır. Böylece faz ve nötr dengesini ayarlayarak fazla gelen akımı topraktan çıkarma işlevi görür. Fazdan giren akımın nötrden çıktığı elektrik devresinde herhangi bir kaçak olmadığı durumda giren akım ve çıkan akım miktarları eşittir. Devrede kaçak akım yaşanırsa faz-nötr dengesi bozulur. Kaçak akım rölesi, devrede oluşan kaçak akımı algılayarak tespit eder ve devreyi açarak kaçak akımın yaratabileceği tehlikelere karşı koruma sağlar.

Kaçak akım rölesinin 10 mA - 500 mA hassasiyet derecesine sahip modelleri vardır. 30 mA değerinde insan hayatını korurken, 300 mA değerinde ise yangın koruma özelliği ile teçhizatları korumaktadır. Evde ve işyerinde tesisatın ana girişine kaçak akım koruma anahtarı bağlanması gerekirken, yangın koruma anahtarları ana kolon hattı girişine bağlanmalıdır.

Bazıları tarafından sigorta ile aynı işlevi gördüğü sanılmasına karşın, kaçak akım rölesi sadece kaçaklara karşı koruma sağlar. Otomatik sigortalarda olduğu gibi termik ve manyetik koruma sağlamaz. Devrelerde kaçak akım rölesinin üzerine koruma yapan otomatik sigorta, şalter gibi elemanların konması gerekir.

Kaçak akım rölesi, kendinden önceki devre kesicinin izin verdiği minimum nominal akım değerine(A) sahip olmalıdır. Kaçak akım koruma anahtarının nominal akım değeri, sigortanın değeri ile aynı veya onun üzerinde olmalıdır. Kaçak akım rölesinin 2 ve 4 kutuplu modelleri vardır. Tek fazlı elektrik dağıtımında 2 kutuplu, üç fazlı dağıtımda ise 4 kutuplu modeller kullanılır.

Çeşitli kutup sayıları, nominal akım değerleri ve hassasiyet derecelerine sahip Kaçak Akım Rölesi Modellerini Günsan Elektrik kalitesi ve güvencesiyle Online Günsan’da bulabilirsiniz.

Otomatik Kaçak Akım Rölesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kaçak akım rölesi, fark rölesi olarak da bilinir. Kaçak akım rölesi faz ve nötr iletkenleri arasında bir dengesizlik ya da uyumsuzluk olduğunda devreyi açan mekanizmadır. Düzgün işleyişte olan bir devrede giren akım ve çıkan akım miktarları birbirine eşittir. Dengesizlik oluşması devrede kaçak olduğunu gösterir. Kaçak akım rölesi kaçak durumunda devreyi açarak olası tehlikeli sonuçların önüne geçip güvenliği sağlar. 

Kaçak Akım ve Topraklama Nedir?

Tüm elektrikli aletlerin çalışma sırasında oluşturduğu atık akıma kaçak akım denir. Bu kaçak akımın şebeden uzaklaştırılması toprak hattı ile yapılır. Toprak hattı ile kaçak akımın düşük dirençli toprağa gönderilmesine ise topraklama denilir. Kaçak akım, 30 mA miktarını geçtiği takdirde maddi ve manevi zararlar verebileceğinden dolayı topraklama önemlidir.

Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Kaçak akım rölesi, kaçak akımın topraklama yöntemiyle uzaklatırılamadığı durumlarda devreye giren sigortadır. Toprak direncinin yüksek olması gibi durumlarda toprak hattı ile fazla elektrik atılamaz ise maddi ve manevi zararların önüne geçilmesi için kaçak akım rölesi devreye girer. Mevcut bir yalıtım hatası olan durumlarda yangın ve elektrik çarpması gibi kazaları engelleyen kaçak akım rölesi; ev, iş yeri ya da elektriğin bulunduğu tüm endüstriyel alanların tesisatında bulunmak zorundadır.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Kaçak akım rölesi, devreyen giren akım ve çıkan akım miktarlarının eşit olmadığı durumlarda indüklenen manyetik alanı ile devredeki elektriği keser. Bu sayede kaçak akım sebebi ile oluşabilecek tehlikeleri önlemiş olur. Kaçak akım rölesi bulunduğu yerdeki elektriği sıklıkla kesiyorsa sebebi kaçak olmasıdır. Bu yüzden ilgili kişinin rölenin etkilediği yerleri kontrol etmesi, elektrikli cihazların tamamını prizden çıkarması gerekir. Bu durumun ardından röle devreyi kesmeye devam ederse uzman çağrılması gerekir. Bu esnada elektrikli cihaz kullanmamak olabilecek yangın gibi felaketlerin de önüne geçmiş olur. Sorun kaçak akım değil ise röle arızalanmış olabilir. Bu durumda yeni kaçak akım rölesi alacak kişinin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Kaçak akım rölesi gerilime bağlı olarak çalışır. Bu yüzden alacak kişinin elektromekanik kaçak akım rölesi alması, hassasiyetine, tipine, kutup sayısı ve nominal akım değerine dikkat etmesi gerekir.